کیش میزبان بزرگترین رویداد دریایی ایران

سه شنبه 9 مهر 1398

یازدهمین نمایشگاه دریانوردی و صنایع دریایی ایران، دی ماه امسال در جزیره زیبای کیش برگزار می‎شود. به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، این نمایشگاه، امسال با رویکردی نو و با حمایت ارکان حاکمیتی و دولتی و مشارکت گسترده بخش های دولتی و خصوصی مرتبط با این صنعت عظیم در مرکز همایش‎ها و نمایشگاه‌های بین المللی کیش به مدت 4 روز از تاریخ  2 لغایت 5 دی ماه سالجاری برپا خواهد شد.

در این خصوص معاون سرمایه گذاری و اقتصادی سازمان منطقه آزاد کیش گفت: نمایشگاه امسال با هدف اشاعه فرهنگ دریایی، ایجاد و ارتقاء روابط علمی و تجاری، افزایش سهم بازار از خدمات بندری و دریایی منطقه‌ای و جهانی، توانمندسازی و توسعه خدمات دریایی و دریانوردی، ایجاد فرصت مناسب جهت تعامل بیشتر با نخبگان دریایی، استفاده بهینه از ظرفیت‌های موجود حوزه دریایی کشورها، ارتقاء سطح علمی حوزه دریایی و دریانوردی، ترویج فرهنگ دریا محور و جذب سرمایه‌گذاران خارجی، حفظ توانمندی‌های داخلی و بومی‌سازی صنعت دریایی کشور، برگزار می‌شود.

دکتر ناصر آخوندی گفت: صنعت دریایی و دریانوردی نقش راهبردی مهمی در اقتصاد ملی، اجرای مبانی اقتصاد مقاومتی و همچنین چشم انداز افق 1404 و تحقق اهداف برنامه‌های توسعه کشور دارد. از این رو نهایت تلاش و هماهنگی‎های لازم برای تاثیر گذاری این رویداد بکار گرفته می‎شود.

وی افزود: این نمایشگاه شامل ارائه توانمندی‌ها و دستاوردها صنایع دریایی و دریانوردی، کشتیرانی و حمل و نقل دریایی، صنایع کشتی سازی، صنایع فراساحل نفت و گاز، خدمات دریایی و بندری، ساخت، تجهیز و توسعه بنادر، امور نظامی و دفاعی، اقیانوس شناسی و هواشناسی، الکترونیک و مخابرات، حقوق دریایی، نقشه برداری و هیدروگرافی، تجسس و نجات دریایی، محیط زیست دریایی، گردشگری و تفریحات دریایی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، انجمن ها و اتحادیه ها و دانشگاه ها و علوم و فنون دریایی است.

به گفته وی، تلاش می‌شود این نمایشگاه بعنوان قطب نمایشگاه‌های دریایی در منطقه مطرح شود تا زمینه حضور گسترده شرکت های داخلی و بین‌المللی صنعت دریایی فراهم گردد و این مهم فقط با همدلی و مشارکت کلیه ذینفعان دریایی کشور محقق خواهد شد. برگزاری کارگاههای علمی آموزشی و B2B، حضور استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان حوزه دریایی و چند هیأت داخلی و خارجی برخی از برنامه جانبی این نمایشگاه خواهد بود.

دکتر آخوندی افزود: سازمان منطقه آزاد کیش با درک لزوم ایجاد همگرایی حداکثری در این صنعت استراتژیک که وزارتخانه ها، دستگاهها و نهادهای مختلفی را در بر می‎گیرد، بر آن است تا با حمایت جدی از این رویداد، پس از نمایشگاه بزرگ حوزه پولی و بانکی و بازار سرمایه (کیش اینوکس) که بزرگترین رخداد نمایشگاهی کیش است، به رویداد دریایی نیز اعتلا و جایگاه بیشتری ببخشد. این مسیر البته از طریق فعالیت بخش خصوصی و با مشارکت حداکثری مجموعه های بزرگ، متوسط و کوچک دریایی در سطح کشور صورت خواهد گرفت.

به گفته وی، ایجاد ظرفیت های تازه در صنعت دریایی در حوزه های کلان و حوزه های عمومی، نیازمند محیطی است که همه ارکان این اکوسیستم بزرگ در فضایی آرام و کارشناسی به بحث و تبادل نظر پرداخته و از توان و دیدگاههای متقابل بهره ببرند. علاوه بر آن قرار است در این رویداد، علاوه بر ایجاد زمینه های معرفی تولیدات و خدمات قابل عرضه، نگاهی به تقاضاهای این بخش ها صورت گرفته تا مراکز علمی و دانش محور نیز بتوانند در این هم افزایی مشارکت داشته باشند. بکارگیری تجربه ها و ایده های نو برای مدیریت بخش های متنوع این صنعت در شرایط دشوار کنونی نیز تز دیگر رویکردهای نمایشگاه پیش رو است.

یکی از مهمترین رویدادهای حوزه صنایع دریایی کشور، نمایشگاه صنایع دریایی و دریانوردی ایران IranIMEX است که با سابقه دو دهه برگزاری، بزرگترین رویداد دریایی کشور محسوب می گردد و تأثیر بسزایی در توسعه صنایع دریایی کشور و تبدیل جزیره کیش به مرکز توجهات داخلی و بین المللی این حوزه گردیده است. هر ساله مشارکت کنندگان متعدد داخلی و خارجی آخرین دستاوردهای خود را در معرض دید بازدیدکنندگان پرشمار این رویداد قرار می دهند. همچنین فضای مساعد جزیره کیش فرصت مناسبی را جهت مذاکرات تخصصی و گسترش مناسبات تجاری داخلی و بین المللی حوزه های مختلف صنایع دریایی در این رویداد فراهم آورده است. بی تردید اهمیت این نمایشگاه و ضرورت ارتقاء کیفی و کمی آن از اولویت های متولیان و دست اندرکاران حوزه صنایع دریایی کشورمان محسوب می گردد.

ایران با داشتن سواحل وسیع و قرار داشتن در مهمترین منطقه دریانوردی جهان (خلیج فارس و دریای عمان) با تاریخ چند هزار ساله دریانوردی و دارا بودن پتانسیل های فراوان سرمایه گذاری و توسعه امور دریایی و دریانوردی، یکی از کشورهای منحصر به فرد منطقه محسوب می شود. جزیره زیبای کیش، بدلیل همجواری با دریا و داشتن امکانات اقامتی و سیاحتی، پروازهای متعدد روزانه و سایر مزیت ها به عنوان بهترین نقطه کشور برای برگزاری رویدادهای مختلف بویژه رویدادهای دریا محور درنظرگرفته شده است.

علاقمندان برای آگاهی و کسب اطلاعات بیشتر از این رویداد، می توانند به وبسایت www.iranimex.com مراجعه نمایند.